← Alle spellen

1867: The Railways of Canada

Ontwerper: Ian D. Wilson

De Canadese tweelingbroer van 1861: dezelfde motor met een rasteraandelenmarkt, nu dwars door Canada van oost naar west.

1867: The Railways of Canada Inhoud

Zo werkt het

Opbouw
  • Bank van $15.000; $315 per speler bij 4 ($420 bij 2-3, $252 bij 5, $210 bij 6)
  • Veiling van de 5 privés, van de Champlain & St. Lawrence tot de St. Clair Tunnel
  • 10 minors beschikbaar bij de start; nog 6 (de groene) vanaf fase 3
  • Minors hebben geen vaste thuisstad: de winnaar van de veiling kiest een stad met een vrije plek
  • Markt met één kolom (het raster van 1861 is optioneel)
Stock round ×1
  • Beurt: aandelen verkopen en daarna één van deze:
  • · een minor veilen (minimaal $100; tot fase 5)
  • · één aandeel van een major kopen
  • · een major oprichten (vanaf fase 4)
  • De minor start op de helft van het bod, dat helemaal naar haar kas gaat
Operating round ×2
  • Inkomsten van de privés
  • Eerst minors, dan majors, van hoogste naar laagste koers:
  • 1. Spoor: één tegel, of twee voor $20 (max. één upgrade)
  • 2. Eén station (majors)
  • 3. Treinen: minors delen 50/50
  • 4. Rente op leningen ($5 per lening)
  • 5. Treinen kopen; zo nodig leningen van $50
  • Vanaf fase 4 gaat de volgende trein naar de [CN]
Fusieronde ×1
  • Na elke operating round, fase 3 tot 7
  • Een minor van $100-165 omzetten in een major
  • Of verbonden minors laten fuseren tot een major
↻ Herhaalt zich tot het einde
Einde van het spel
  • Eerste 8-trein: het spel eindigt na een laatste reeks van 3 operating rounds
  • De bank raakt leeg: het spel eindigt na die operating round
  • Voor de telling laat elke openstaande lening de koers een vakje zakken
  • Wie het meeste geld en aandelen heeft, wint; een minor is het dubbele van haar koers waard

Onderdelen

Spelers
  • Geld
  • Minors (één certificaat)
  • Aandelen van majors (max. 60%)
  • Privés met vaste inkomsten
Minors
  • 16 minors met één station
  • Hooguit 2 treinen, 1 vanaf fase 4
  • Tot 2 leningen
  • Zonder trein bij het begin van fase 4 en 6, of in fase 8: genationaliseerd
Majors
  • 8 majors, zonder vaste thuisstad
  • Ontstaan uit minors (fase 3) of door het directeurscertificaat te kopen (fase 4)
  • Incrementele kapitalisatie
  • Tot 5 leningen
Canadian National (CN)
  • Heeft geen aandeelhouders en laat geen treinen rijden
  • Neemt vanaf fase 4 aan het eind van elke operating round een nieuwe trein mee
  • Houdt de stations van genationaliseerde maatschappijen
Bank
  • $15.000
  • Treinen en leningen van $50 (de eerste rente wordt meteen betaald)

Waar het geld heen gaat

  • Spelers Minors Het winnende bod op een minor, volledig naar de kas
  • Spelers Bank Privés en aandelen uit de open markt
  • Spelers Majors Aandelen uit de kas van een major
  • Minors Spelers De helft van de opbrengst van de minor
  • Majors Spelers Dividend
  • Bank Spelers Bij een nationalisatie de waarde van de aandelen of de minor
  • Spelers Minors De directeur betaalt een trein uit eigen zak: bestaat niet (leningen of nationalisatie)

Fasen

2
Start
2 · $100
Alleen 10 minors; minors tot 2 treinen
3
1e 3-trein
3 · $225
Fusierondes; groene minors; privés kunnen gekocht worden
4
1e 4-trein
4 · $350
2-treinen roesten; majors direct; treinen naar de [CN]
5
1e 5-trein
5 · $550
Er kunnen geen minors meer geveild worden
6
1e 6-trein
6 · $650
3-treinen roesten; de privés worden genationaliseerd
7
1e 7-trein
7 · $800
8
1e 8-trein
8 · $1.000 · 2+2 · 5+5E
4-treinen roesten; minors worden genationaliseerd; laatste reeks
  • Majors worden niet aan het begin opgericht: ze ontstaan uit minors die gegroeid zijn.
  • Vanaf fase 4 haalt elke operating round een extra trein uit de voorraad: de fasen lopen vanzelf door.

Een ronde stap voor stap

Illustratief voorbeeld met de regels van 1861/1867 (spelregels van 1861 v2.0 en implementatie van 1867 op 18xx.games, markt in één kolom): 4 spelers met $315. We volgen [S1], die de [CV] in Toronto en de [CS] in Hamilton neerzet en ze laat fuseren tot de [GWR].

  1. Voor de start Eerst de privés Fase 2

    Het spel begint met de veiling van de 5 privés, op volgorde. De andere spelers nemen ze. Daarna mag elke speler in de stock round in zijn beurt een minor veilen.

    Heeft een maatschappij de Niagarabrug, dan krijgen haar treinen $10 extra in Buffalo.

    Geld [S1]
    $315
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    —
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  2. Stock round 1 De [CV], in Toronto Fase 2

    [S1] veilt de [CV] voor $100 en niemand biedt meer. De $100 gaat naar de kas en de minor start op $50. Hij kiest een thuisstad: een van de twee stations in Toronto ($30), dat aan de kant van Hamilton.

    Minors hebben geen vaste thuisstad: de stad moet alleen een vrije plek hebben.

    Geld [S1]
    $215
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    $100
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  3. Stock round 1 De [CS], in Hamilton Fase 2

    In een andere beurt veilt [S1] de [CS]. [S2] biedt $110 en [S1] $120. De [CS] start op $60 met $120, en zet haar thuisstation in Hamilton, dat nog een lege cirkel is.

    De startkoers is de helft van het bod, afgerond naar het geldige vakje eronder.

    Geld [S1]
    $95
    Kas [CS]
    $120
    Kas [CV]
    $100
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  4. Operating round 1.1 Hamilton, verbonden Fase 2

    De [CS] opereert eerst omdat ze de hoogste koers heeft. Omdat er geen spoor in haar thuisstad ligt, legt ze in Hamilton een gele stad ($30) die aansluit op Toronto en Buffalo. Zonder trein verdient ze niets: terug naar $55. Ze koopt een 2-trein voor $100.

    Geld [S1]
    $95
    Kas [CS]
    $20
    Kas [CV]
    $100
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  5. Operating round 1.1 De [CV], hetzelfde Fase 2

    De [CV] heeft ook geen trein: terug naar $45 en ze koopt een 2-trein voor $100. Ze is blut, maar heeft een trein.

    Kon ze de trein niet betalen, dan zou ze leningen van $50 nemen; lukte dat ook niet, dan werd ze genationaliseerd.

    Geld [S1]
    $95
    Kas [CS]
    $20
    Kas [CV]
    $0
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  6. Operating round 1.2 Twee routes van $60 Fase 2

    De [CS] rijdt Hamilton + Buffalo: 30 + 30 = $60. De [CV] rijdt Toronto + Hamilton: ook $60, en stopt in Hamilton omdat het station van de [CS] de stad vult. Elk geeft $30 aan [S1] en houdt $30, en ze schuiven een vakje op: de [CS] naar $60 en de [CV] naar $50.

    Twee treinen van verschillende maatschappijen mogen hetzelfde spoor gebruiken.

    Geld [S1]
    $155
    Kas [CS]
    $50
    Kas [CV]
    $30
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  7. Operating round 2.1 Nog een rondje Fase 2

    In stock round 2 past [S1]. Beide minors halen weer elk $60 en schuiven op: de [CS] naar $65 en de [CV] naar $55.

    Geld [S1]
    $215
    Kas [CS]
    $80
    Kas [CV]
    $60
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  8. Operating round 2.1 De eerste 3-trein Fase 3

    Een maatschappij van een andere speler koopt de eerste 3-trein. Fase 3 begint: de groene minors komen en na elke operating round volgt een fusieronde.

    Geld [S1]
    $215
    Kas [CS]
    $80
    Kas [CV]
    $60
    Kas [GWR]
    —
    Koers [GWR]
    —
  9. Fusieronde 2.1 De [GWR] ontstaat Fase 3

    [S1] laat de [CS] en de [CV] fuseren, die verbonden zijn. De nieuwe major start op de som van de hoogste en de laagste koers: 65 + 55 = $120. Elke minor wordt ingeruild voor een aandeel: met twee heeft [S1] het directeurscertificaat (20%).

    Je kunt twee tot tien minors laten fuseren, ook van verschillende spelers.

    Geld [S1]
    $215
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    —
    Kas [GWR]
    $140
    Koers [GWR]
    $120
  10. Fusieronde 2.1 Wat ze erft Fase 3

    De [GWR] houdt de $140 van de minors, de twee 2-treinen en de twee stations, in Toronto en Hamilton. [S1] koopt nog een aandeel voor $120, dat naar de kas gaat: nu heeft hij 30%.

    Geld [S1]
    $95
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    —
    Kas [GWR]
    $260
    Koers [GWR]
    $120
  11. Operating round 2.2 Twee treinen, $120 Fase 3

    De ene trein rijdt Toronto–Hamilton en de andere Hamilton–Buffalo: ze delen geen spoor en halen samen $120. De [GWR] keert uit: $36 voor [S1] en $84 voor de 70% in de kas. Omdat het de koers evenaart, schuift die op naar $135.

    Alles inhouden laat de koers een vakje teruggaan.

    Geld [S1]
    $131
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    —
    Kas [GWR]
    $344
    Koers [GWR]
    $135
  12. Operating round 2.2 Een 3-trein Fase 3

    De [GWR] koopt een 3-trein voor $225. In fase 3 mag een major tot 4 treinen hebben.

    Geld [S1]
    $131
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    —
    Kas [GWR]
    $119
    Koers [GWR]
    $135
  13. Op naar stock round 3 En nu? Fase 3

    De eerste 4-trein laat de 2-treinen roesten en opent fase 4: minors en majors zonder trein kunnen genationaliseerd worden, en elke operating round gaat er een nieuwe trein naar de [CN]. De [GWR] moet voor die tijd richting Montreal of Detroit uitbreiden.

    Geld [S1]
    $131
    Kas [CS]
    —
    Kas [CV]
    —
    Kas [GWR]
    $119
    Koers [GWR]
    $135

1867 — Samenvatting


Type kapitalisatie

  • Incrementele kapitalisatie: de maatschappij ontvangt het kapitaal niet in één keer bij het floaten (anders dan in 1830), maar ontvangt de startprijs telkens wanneer een van haar aandelen daadwerkelijk wordt verkocht, zowel bij de beursgang als bij latere emissies.

Floaten en aandelenlimieten per speler

  • De 8 grote maatschappijen (CNR, CPR, C&O, GTR, GWR, ICR, NTR, NYC) floaten bij 20% verkochte aandelen; de 16 kleinere regionale maatschappijen floaten bij 100%
  • Geen enkele speler mag meer dan 60% van eenzelfde grote maatschappij bezitten (standaarddrempel), terwijl er bij de regionale maatschappijen geen echte bezitslimiet is (100%)
  • Certificaatlimiet per speler: 2 spelers — 21; 3 spelers — 21; 4 spelers — 16; 5 spelers — 13; 6 spelers — 11

Startgeld per aantal spelers

  • 2 spelers: $420 startgeld
  • 3 spelers: $420 startgeld
  • 4 spelers: $315 startgeld
  • 5 spelers: $252 startgeld
  • 6 spelers: $210 startgeld
  • De bank begint altijd met $15.000, ongeacht het aantal spelers

Einde van het spel (end game triggers)

  • De bank raakt door haar geld heen: de huidige operatieronde wordt uitgespeeld (de hele reeks hoeft niet te worden afgemaakt)
  • De eerste trein van type 8 wordt gekocht: er wordt nog één reeks operatierondes gespeeld, die in dit geval wordt uitgebreid tot drie operatierondes in plaats van het gebruikelijke aantal

Aantal fasen

  • 7 fasen (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8), elk geactiveerd door de aankoop van de eerste trein van het overeenkomstige nummer
  • De tegelkleuren gaan van geel naar geel+groen (fase 3), daarna +bruin (fase 5) en +grijs (fase 7)
  • De treinlimiet hangt af van of de maatschappij een minor of major is en wordt in de loop van de tijd strenger: de majors gaan van 4 treinen in fase 3 naar 2 vanaf fase 6; de minors gaan vanaf fase 4 van 2 treinen naar 1
  • Vanaf fase 4 wordt de "export_train" actief: aan het einde van elke operatieronde wordt de volgende beschikbare trein in het depot automatisch geëxporteerd (alsof hij vertrekt naar het naburige netwerk van de CN), waardoor het tempo van de faseovergangen versnelt

Treinen en prijzen

  • Trein 2 — $100 (10 stuks; roest wanneer de trein van type 4 verschijnt)
  • Trein 3 — $225 (7 stuks; roest wanneer de trein van type 6 verschijnt; bij aankoop worden de groene minors beschikbaar)
  • Trein 4 — $350 (4 stuks; roest wanneer de trein van type 8 verschijnt; bij aankoop kunnen er majors worden opgericht)
  • Trein 5 — $550 (4 stuks, roest nooit; bij aankoop kunnen er geen minors meer worden opgericht)
  • Trein 6 — $650 (2 stuks, roest nooit; bij aankoop worden de privémaatschappijen die nog in handen van spelers zijn genationaliseerd)
  • Trein 7 — $800 (2 stuks, roest nooit)
  • Trein 8 — $1.000 (onbeperkte voorraad, roest nooit; bij aankoop worden alle resterende minors genationaliseerd en wordt het inruilen van oude treinen voor een 8 tegen 50% van zijn prijs mogelijk)
  • Trein 2+2 — $600 (onbeperkt, pas beschikbaar bij het bereiken van fase 8; telt als twee treinen van type 2)
  • Trein 5+5E — $1.500 (onbeperkt, pas beschikbaar bij het bereiken van fase 8; dubbele "express"-trein)

Privémaatschappijen

  • Verborgen maatschappij "3" — waarde $3, geen koopbare privémaatschappij: blokkeert hex M13 tot fase 3 begint
  • Champlain & St. Lawrence (C&SL) — $30, inkomsten $10 — geen speciale vaardigheid
  • Niagara Falls Bridge (NFB) — $45, inkomsten $15 — in handen van een maatschappij +$10 voor elke route die door Buffalo (F18) loopt
  • Montreal Bridge (MB) — $60, inkomsten $20 — in handen van een maatschappij +$10 voor elke route die door Montreal (L12) loopt
  • Quebec Bridge (QB) — $75, inkomsten $25 — in handen van een maatschappij +$10 voor elke route die door Quebec (O7) loopt
  • St. Clair Tunnel (SCT) — $90, inkomsten $30 — in handen van een maatschappij +$10 voor elke route die door Detroit (A17/A19) loopt

Maatschappijen

  • Majors (8, floaten bij 20%, 3 stationsplaatsen, kiezen vrij hun startstad, geen vaste thuisbasis in de gegevens): Canadian Northern Railway (CNR), Canadian Pacific Railway (CPR), Chesapeake and Ohio Railway (C&O), Grand Trunk Railway (GTR), Great Western Railway (GWR), Intercolonial Railway (ICR), National Transcontinental Railway (NTR), New York Central Railroad (NYC)
  • Minors (16, floaten bij 100%, elk één enkel aandeel en één enkel station; hun startstad staat niet als vaste coördinaat in de gegevens van de engine, maar wordt bepaald via de tegelkaart, daarom worden ze zonder coördinaat vermeld): Buffalo, Brantford, and Goderich (BBG), Brockville and Ottawa (BO), Canada Southern (CS), Credit Valley Railway (CV), Kingston and Pembroke (KP), London and Port Stanley (LPS), Ottawa and Prescott (OP), St. Lawrence and Atlantic (SLA), Toronto, Grey, and Bruce (TGB), Toronto and Nipissing (TN), Algoma Eastern Railway (AE), Canada Atlantic Railway (CA), New York and Ottawa (NO), Pere Marquette Railway (PM), Quebec and Lake St. John (QLS), Toronto, Hamilton and Buffalo (THB)
  • Nationaal (1): Canadian National (CN) — zonder eigenaar, 8 stationsplaatsen, verborgen aandelen (normaal niet verhandeld); komt pas in het spel wanneer het tijdperk van de automatische export van treinen aanbreekt

Specifieke mechanismen

  • Twee niveaus van maatschappijen: 16 kleine minors met één station die vanaf het begin bij 100% floaten, en 8 majors die pas kunnen worden opgericht wanneer de eerste trein van type 4 wordt gekocht
  • De Canadian National (CN), een spoorweg die niemand bezit en die in de loop van het spel maatschappijen overneemt via golven van nationalisatie
  • Leningensysteem: maatschappijen kunnen leningen van $50 per stuk aangaan (tot 5 voor de majors, 2 voor de minors), met 5% rente per operatieronde
  • Geleidelijke nationalisatie gekoppeld aan treinaankopen: de privémaatschappijen worden genationaliseerd bij de 6-trein, de resterende minors bij de 8-trein, en de "nationalisatie wegens het ontbreken van een trein" voegt elke minor of major die zonder trein opereert toe aan de CN
  • Fusierondes (van fase 3 tot fase 7) waarin minors kunnen fuseren met een major of er een kunnen worden
  • Optionele beurskoers in rastervorm (Grid, 2D) die kan worden gebruikt in plaats van de gebruikelijke beurskoers in kolomvorm (Column, 1D)
  • Speciale bonus "hoofdsteden + Timmins": Quebec, Montreal en Toronto gecombineerd met de hex van Timmins leveren $40 extra per route op, verdubbeld met treinen met vermenigvuldiger 2

Noodverkoop (emergency sell)

Volledig vervangen: de directeur legt nooit eigen geld bij, en spelers mogen nooit persoonlijke aandelen verkopen om de trein van een maatschappij te financieren. Een maatschappij met te weinig contant geld gaat automatisch bankleningen aan, tot haar maximum, en elke lening wordt opgeteld bij een openstaande schuld (min een kleine emissievergoeding). Als zelfs het maximum aan leningen de goedkoopste trein niet dekt — of de maatschappij later de opgebouwde rente op die leningen niet kan betalen —, wordt ze genationaliseerd: haar koers daalt, de openstaande leningen worden afgelost, en ze wordt een door de staat beheerde maatschappij, waarbij de aandeelhouders voor hun aandelen worden gecompenseerd.

Vergelijking met 1830

1. Incrementele in plaats van volledige kapitalisatie
In 1830 ontvangt een maatschappij bij het floaten (60% verkocht) in één keer het hele kapitaal. In 1867 is de kapitalisatie incrementeel: de maatschappij ontvangt de startprijs alleen naarmate elk aandeel echt wordt verkocht, waardoor het groeitempo van haar kapitaal veel meer afhangt van hoe de verkoop van aandelen verloopt.

2. Twee niveaus van maatschappijen: kleine minors en grote majors
In 1830 zijn de 8 maatschappijen allemaal gelijk, met 10 aandelen en vanaf het begin een vaste thuisbasis. In 1867 zijn er 16 minors met één station die vanaf het begin volledig floaten, en 8 majors die pas kunnen worden opgericht wanneer de eerste trein van type 4 wordt gekocht — twee categorieën maatschappijen met een heel verschillend instaptempo.

3. Een nationale spoorweg die niemand controleert
Een entiteit die in 1830 ontbreekt. In 1867 heeft de Canadian National (CN) geen eigenaar; hij komt in het spel vanaf de fase met automatische treinexport en neemt in de loop van het spel via nationalisatie andere maatschappijen over.

4. Automatische leningen in plaats van alleen te steunen op de eigen schatkist
1830 heeft geen leenmechanisme. In 1867 kunnen maatschappijen leningen van $50 aangaan (tot 5 voor de majors, 2 voor de minors), waarbij ze $45 contant ontvangen en elke operatieronde 5% rente betalen, in plaats van de gebruikelijke exclusieve afhankelijkheid van de schatkist van de maatschappij en van de directeur.

5. Geleidelijke nationalisatie gekoppeld aan treinen, in plaats van faillissement
In 1830 kan een maatschappij die een verplichte trein niet kan betalen failliet gaan en geliquideerd worden. In 1867 werkt het systeem anders: de privémaatschappijen worden genationaliseerd bij de 6-trein, de resterende minors bij de 8-trein, en elke maatschappij die op bepaalde roestmomenten zonder trein komt te zitten, wordt rechtstreeks in de CN opgenomen.

6. Snellere en veranderlijkere fasestructuur
1830 heeft 6 fasen (2, 3, 4, 5, 6, D). 1867 heeft er 7 (2 tot 8), en vanaf fase 4 exporteert elke operatieronde automatisch de volgende trein uit het depot, waardoor de faseovergangen sneller gaan dan in 1830.

7. Einde van het spel in twee verschillende stappen
In 1830 beëindigt een lege bank het spel onmiddellijk. In 1867 maakt een lege bank alleen de lopende operatieronde af (niet de hele reeks), en de echte eindspelklok is de aankoop van de eerste trein van type 8, die de laatste reeks verlengt tot drie operatierondes.

8. Fusierondes tussen minors en majors
Een concept dat 1830 niet kent. In 1867 zijn er van fase 3 tot fase 7 specifieke fusierondes waarin minors kunnen fuseren met een bestaande major of er een kunnen worden, een groeimechanisme dat in 1830 niet bestaat.

Verwante spellen

Meer spellen van Ian D. Wilson

Een term die je niet kent? Ze staan allemaal uitgelegd in de 18xx-woordenlijst. Woordenlijst →