18NL
Autor: Helmut Ohley
Hra 1830 přenesená do Nizozemska, se stejným klasickým duchem na nizozemské mapě.
18NL
Obsah
Jak to funguje
- Banka má ƒ12 000; každý hráč dostane ve 4 hráčích ƒ600
- Dražba 6 soukromých, jako v 1830
- [P4] nese 10 % [NCS]; [P5] předsedu [HIS]; [P6] předsedu [NFL]
- Prodat, koupit akcii, prodat
- Založení: předseda (20 %) za ƒ67–ƒ100
- Spustí se při 60 % prodaných
- Nejvýš 60 % jedné společnosti
- Vyprodaná společnost: stoupá
- Příjmy soukromých
- Každá společnost, od nejvyšší ceny akcie:
- 1. Kolej: jeden dílek
- 2. Stanice
- 3. Vlaky
- 4. Vyplatit (roste) nebo zadržet (klesá)
- 5. Koupit vlaky; od fáze 3 i soukromé
- Banka (ƒ12 000) dojde: dohraje se sada provozních kol
- Bankrot: okamžitý konec
- Vyhrává, kdo má nejvíc peněz a akcií dohromady
Prvky
- Peníze
- Akcie a soukromé
- 9 společností; [NFL] má předsedu 30 %
- Spouštějí se při 60 % a dostanou 10 × emisní cenu
- Pokladna, vlaky, stanice
- Pevný příjem a blokovaný hex
- Od fáze 3 se prodávají společnostem
- Zavírají se s prvním vlakem 5
- ƒ12 000
- [IPO] a burzovní zásobník
- Vlaky
Kudy tečou peníze
- Hráči Banka Nákup akcií ([IPO] nebo zásobník) a soukromých
- Banka Společnosti Při spuštění 10 × emisní cena
- Banka Hráči Dividendy, příjmy soukromých, prodeje
- Společnosti Banka Vlaky, terén a stanice
- Společnosti Hráči Nákup soukromých od hráčů
- Hráči Společnosti Předseda doplatí povinný vlak
Fáze
- Pravidla to říkají jasně: v zásadě platí pravidla 1830. Mění se mapa, společnosti a soukromé.
Kolo krok za krokem
Ilustrativní příklad s pravidly z 18xx.games (pravidla 1830), partie 4 hráčů (každý ƒ600). Sledujeme [H1] a [NCS] se sídlem v Apeldoornu od dražby soukromých do druhého provozního kola.
-
Před začátkem Šest soukromých Fáze 2
Hra začíná dražbou šesti soukromých, od P1 (ƒ20) po [P6] (ƒ200). Každý hráč má ƒ600.
- Peníze [H1]
- ƒ600
- Pokladna [NCS]
- —
- Cena akcie [NCS]
- —
- Vlaky [NCS]
- —
-
Dražba soukromých [P4] Fáze 2
[H1] koupí [P4] za ƒ110. V každém provozním kole dává ƒ10 a navíc mu daruje 10 % [NCS].
Dokud patří hráči, [P4] blokuje Hengelo a Enschede.
- Peníze [H1]
- ƒ490
- Pokladna [NCS]
- —
- Cena akcie [NCS]
- —
- Vlaky [NCS]
- —
-
Burzovní kolo 1 Založení [NCS] Fáze 2
[H1] založí [NCS] za ƒ82: certifikát předsedy (20 %) ho stojí ƒ164. S darovanými 10 % má už 30 %.
- Peníze [H1]
- ƒ326
- Pokladna [NCS]
- —
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- —
-
Burzovní kolo 1 Až na 60 % Fáze 2
Během dalších tří tahů koupí z [IPO] tři akcie po ƒ82. Dostane se na 60 %, maximum na hráče, a s 60 % prodanými se [NCS] spustí: banka jí vyplatí 10 × ƒ82 = ƒ820.
Započítá se i 10 % z [P4]: společnost dostane kapitál za všech 10 akcií tak jako tak.
- Peníze [H1]
- ƒ80
- Pokladna [NCS]
- ƒ820
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- —
-
Burzovní kolo 1 Konec kola Fáze 2
Všichni pasují. [NCS] není vyprodaná (40 % je v [IPO]), takže cena akcie nestoupne.
- Peníze [H1]
- ƒ80
- Pokladna [NCS]
- ƒ820
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- —
-
Provozní kolo 1 Příjem z [P4] Fáze 2
Nejdřív vyplácejí soukromé: [H1] dostane ƒ10. Ve fázi 2 je na burzovní kolo jen jedno provozní kolo.
- Peníze [H1]
- ƒ90
- Pokladna [NCS]
- ƒ820
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- —
-
Provozní kolo 1 Směr Deventer Fáze 2
[NCS] má stanici v Apeldoornu, šedém městě za ƒ20 s kolejí na východ i na západ. Položí žlutý dílek v Deventeru, městě za ƒ20.
- Peníze [H1]
- ƒ90
- Pokladna [NCS]
- ƒ820
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- —
-
Provozní kolo 1 Bez vlaku klesá Fáze 2
Nemá vlaky, nic nevyplatí a cena akcie klesne o pole: z ƒ82 na ƒ76.
- Peníze [H1]
- ƒ90
- Pokladna [NCS]
- ƒ820
- Cena akcie [NCS]
- ƒ76
- Vlaky [NCS]
- —
-
Provozní kolo 1 Vlak 2 Fáze 2
Koupí vlak 2 za ƒ80. Je jich 6 a zrezaví s prvním vlakem 4.
- Peníze [H1]
- ƒ90
- Pokladna [NCS]
- ƒ740
- Cena akcie [NCS]
- ƒ76
- Vlaky [NCS]
- 2
-
Burzovní kolo 2 Už je na maximu Fáze 2
[H1] má už 60 % [NCS] a víc koupit nesmí. S ƒ90 se mu nevyplatí vstoupit do jiné společnosti a pasuje.
- Peníze [H1]
- ƒ90
- Pokladna [NCS]
- ƒ740
- Cena akcie [NCS]
- ƒ76
- Vlaky [NCS]
- 2
-
Provozní kolo 2 Vlak jede Fáze 2
[P4] znovu vyplatí ƒ10. Vlak 2 jede z Apeldoornu do Deventeru: 20 + 20 = ƒ40.
- Peníze [H1]
- ƒ100
- Pokladna [NCS]
- ƒ740
- Cena akcie [NCS]
- ƒ76
- Vlaky [NCS]
- 2
-
Provozní kolo 2 Vyplatit Fáze 2
Vyplatí ƒ4 na akcii. [H1] se 60 % dostane ƒ24. 40 % v [IPO] nedostane nic. Cena akcie stoupne o pole: z ƒ76 na ƒ82.
Kdyby zadržela, šlo by ƒ40 do pokladny a cena akcie by klesla.
- Peníze [H1]
- ƒ124
- Pokladna [NCS]
- ƒ740
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- 2
-
Provozní kolo 2 Druhý vlak Fáze 2
Koupí další vlak 2 za ƒ80. Ve fázích 2 a 3 smí mít společnost 4 vlaky.
- Peníze [H1]
- ƒ124
- Pokladna [NCS]
- ƒ660
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- 2 + 2
-
Do burzovního kola 3 A co teď? Fáze 2
S ƒ660 v pokladně může [NCS] koupit první vlak 3 a otevřít fázi 3: zelená, dvě provozní kola a možnost koupit od [H1] [P4].
- Peníze [H1]
- ƒ124
- Pokladna [NCS]
- ƒ660
- Cena akcie [NCS]
- ƒ82
- Vlaky [NCS]
- 2 + 2
18NL — shrnutí
Typ kapitalizace
- Plná kapitalizace: při spuštění (prodáno 60 %) dostane společnost celý kapitál (emisní cena × 10) najednou do pokladny — přesně jako v 1830, bez vlastní varianty.
Procento pro spuštění a limity akcií na hráče
- Spouští se, jakmile se prodá 60 % akcií (výchozí práh, jednotný pro všechny společnosti)
- Žádný hráč nesmí držet více než 60 % (výchozí strop) jedné společnosti, bez výjimek
- Limit certifikátů na hráče: 3 hráči — 22; 4 hráči — 18; 5 hráčů — 14; 6 hráčů — 12
Počáteční hotovost podle počtu hráčů
- 3 hráči: počáteční hotovost ƒ800 (limit certifikátů: 22)
- 4 hráči: počáteční hotovost ƒ600 (limit certifikátů: 18)
- 5 hráčů: počáteční hotovost ƒ480 (limit certifikátů: 14)
- 6 hráčů: počáteční hotovost ƒ400 (limit certifikátů: 12)
- Banka vždy začíná s ƒ12,000, stejně jako v 1830
Spouštěče konce hry
- Banka dojde: okamžitý konec (jako v 1830)
- Společnost zbankrotuje a nemůže dokončit platbu za povinný vlak: okamžitý konec
Počet fází
- 6 fází (2, 3, 4, 5, 6, D), spouštěných nákupem prvního vlaku každého typu — stejné schéma jako v 1830
Seznam vlaků a ceny
- Vlak 2 — ƒ80 (6 kusů; zrezaví po nákupu prvního vlaku 4)
- Vlak 3 — ƒ180 (5 kusů; zrezaví po nákupu prvního vlaku 6)
- Vlak 4 — ƒ300 (5 kusů; zrezaví po nákupu prvního Diesel) — o jeden víc než v 1830, aby stačily pro devátou společnost
- Vlak 5 — ƒ450 (3 kusy; jeho koupí zanikají soukromé společnosti)
- Vlak 6 — ƒ630 (3 kusy) — o jeden víc než v 1830
- Diesel (D) — ƒ1,100 (neomezeně) — umožňuje vyměnit vlaky typu 4, 5 nebo 6 se slevou ƒ300 za kus
Seznam soukromých společností
- P1 — Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij — ƒ20, příjem 0 — umožňuje položit dodatečný dílek na F5 se slevou ƒ40; dokud ji vlastní hráč, blokuje F5
- P2 — Geldersch-Overijsselsche Lokaalspoorweg-Maatschappij — ƒ40, příjem ƒ5 — umožňuje položit žeton zdarma na pole bez tratě, bez nutnosti napojení; blokuje F17 a G16
- P3 — De Veluwe — ƒ70, příjem ƒ10 — lze vyměnit za 10% akcii DV (pokud majitel již nedrží 60 % z ní); blokuje F9
- P4 — De Twentsche Electrische Tramweg-Maatschappij — ƒ110, příjem ƒ10 — kupující okamžitě dostane zdarma 10% akcii NCS; blokuje F19
- P5 — Hollandsche Ijzeren Spoorweg-Maatschappij — ƒ160, příjem ƒ10 — kupující dostane předsednický certifikát (20 %) HIS a hned určí její emisní cenu (par); zaniká, když HIS koupí svůj první vlak; blokuje E4 a E6
- P6 — Spoorweg-Maatschappij Zuid Beveland — ƒ200, příjem ƒ15 — kupující dostane předsednický certifikát (30 %, ne obvyklých 20 %) NFL a hned určí její emisní cenu (par); zaniká, když NFL koupí svůj první vlak; blokuje J3 a K2
Seznam společností
- Almelo-Salzbergen (AS) — domovská stanice E16
- Nederlandsche Centraal (NCS) — domovská stanice F13
- De Veluwe (DV) — domovská stanice G8
- Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen (MES) — domovská stanice J7
- Hollandsche IJzeren Spoorweg (HIS) — domovská stanice E6
- Nederlansche Zuid-Ooster (NZO) — domovská stanice H13
- Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij (ZHE) — domovská stanice G2
- Nederlansche Rhijnspoorweg-Maatschappij (NRS) — domovská stanice E6
- Noord Friesche Lokaal (NFL) — domovská stanice B15; devátá společnost navíc k osmi z 1830, s vlastní strukturou 8 akcií (30% předseda + 7 × 10 %) místo obvyklých 10 certifikátů
Mechaniky specifické pro hru
- Téměř doslovné přenesení systému 1830 na nizozemskou železniční síť: vlastní pravidla 18NL uvádějí, že „v zásadě platí pravidla 1830“
- Devátá společnost (NFL) s vlastní strukturou akcií (30% předseda místo 20 %)
- Dvě soukromé společnosti „ve stylu B&O“: P5 s 20% ředitelskou akcií HIS a P6 s 30% ředitelskou akcií NFL
- Soukromé společnosti, které se přímo mění na akcie: P3 lze vyměnit za 10 % DV a P4 se dodává s 10 % NCS
- P1 nevyplácí žádný příjem a v dražbě zlevňuje P2 o 5 guldenů (stejná zvláštnost jako SV&N v 1830, s vlastními čísly)
- Vlastní dílky s městy typu „X“ a „Z“ (hodnoty 20/50/70), které nahrazují některé díly z 1830
Nouzový prodej
Odpovídá základu z 1830 přesně, bez jakýchkoli úprav: nejprve platí pokladna, poté osobní hotovost předsedy, pak nucený prodej předsedových osobních akcií jakékoli společnosti za tržní cenu, pokud stále chybí.
Srovnání s 1830
1. Tentýž systém 1830, doslova přenesený do Nizozemska
Na rozdíl od každé jiné hry v tomto katalogu 18NL 1830 nereinterpretuje: její vlastní pravidla začínají větou
„v zásadě platí pravidla 1830“. Je to přímé přenesení mapy, společností a soukromých společností na nizozemskou
železniční síť (Almelo-Salzbergen, Nederlandsche Centraal, De Veluwe...), bez přidání jakéhokoli nového
podsystému (žádné půjčky, žádná sloučení, žádná postupná kapitalizace): každá změna je malá a konkrétní.
2. Devátá společnost navíc k osmi z 1830
1830 má osm provozních společností. 18NL přidává devátou, Noord Friesche Lokaal (NFL), nejmenší společnost ve
hře (jen 2 počáteční žetony stanic, stejně jako ZHE a NRS).
3. NFL se spouští s 30% předsednickým certifikátem, ne 20%
V 1830 má ředitelský certifikát vždy hodnotu 20 %, u kterékoli společnosti. V 18NL se soukromá společnost č. 6
dodává s 30% ředitelským certifikátem NFL (místo obvyklých 20 %) a tato soukromá společnost zaniká, když NFL
koupí svůj první vlak — stejný vzor jako B&O v 1830, ale s vyšším předsednickým podílem, který porušuje
standard.
4. Dvě soukromé společnosti „ve stylu B&O“, ne jen jedna
V 1830 je od začátku vázáno na předsednický certifikát společnosti jen B&O. V 18NL je tento vzor zdvojený:
soukromá společnost č. 5 se dodává s 20% ředitelským certifikátem HIS (zaniká, když HIS koupí svůj první vlak) a
soukromá společnost č. 6 s 30% ředitelským certifikátem NFL (zaniká, když NFL koupí svůj první vlak).
5. Soukromé společnosti, které se přímo mění na akcie společností
Kromě dvou soukromých společností „ve stylu B&O“ lze soukromou společnost č. 3 (70 guldenů) přeměnit na 10%
akcii De Veluwe (DV) a soukromá společnost č. 4 (110 guldenů) se dodává s 10% akcií Nederlandsche Centraal (NCS).
Žádná z šesti původních soukromých společností 1830 nic takového nedělá.
6. Soukromá společnost, která nevyplácí vůbec nic a zlevňuje tu další
Soukromá společnost č. 1 (20 guldenů) nevyplácí žádnou dividendu (0 guldenů) a v přímém důsledku začíná
soukromá společnost č. 2 v dražbě o 5 guldenů levněji. Vlastní pravidla 18NL to výslovně popisují jako „podobné
SV&N v 1830“ — tedy nejde o novou mechaniku, ale o stejnou zvláštnost 1830 znovu vytvořenou s novými
čísly.
7. Limity certifikátů upravené kvůli deváté společnosti
Protože je o jednu společnost víc než v 1830 (a tedy ve hře víc certifikátů), 18NL oproti standardním limitům 1830
zvyšuje limit certifikátů na hráče.
Související hry
Další hry od Helmut Ohley
Některý pojem neznáte? Všechny jsou vysvětleny ve slovníčku 18xx. Slovníček →